Fundusze Zewnętrzne >> Projekty Zrealizowane

FINAŁ PROJEKTU „AKTYWNI SENIORZY-AKTYWNA SPOŁECZNOŚĆ"

autor Beata Wójcik · 05 gru 2017 o 08:20

24.11.2017 roku zakończył się projekt pt. „Aktywni seniorzy-aktywna społeczność” realizowany wspólnie z Fundacją Rozwoju Dzieci z Warszawy, którego celem było zaktywizowanie społeczności lokalnej ,w szczególności osób w wieku 60+. Projekt zakładał włączenie się seniorów w lokalną ofertę edukacyjno-kulturalną, dedykowaną głównie dzieciom do lat 7, stwarzając tym samym warunki do integracji międzypokoleniowej. Do nowej inicjatywy zostało zaproszonych 15 seniorów chcących  podzielić  się  swoją  wiedzą i doświadczeniem z najmłodszymi, a także instytucje, stowarzyszenia i organizacje działające na rzecz małych dzieci.

Seniorki przeszły specjalistyczne szkolenia oraz doradztwo personalne by we współpracy z organizacjami móc czerpać jeszcze więcej satysfakcji z prowadzonych warsztatów na rzecz  dzieci. W ramach realizowanego projektu seniorki przeprowadziły aż 32 warsztaty. Kreatywność i zaangażowanie naszych Pań nie miały sobie równych, nie dziwił więc fakt, że tematy zajęć dla dzieci były tak różnorodne. Zrealizowaliśmy warsztaty pieczenia chleba i parzenia ziół oraz zajęcia florystyczne. Dzieci odwiedziły prywatne gospodarstwo agroturystyczne Pana Leszka Wójcika, były na wycieczce w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu, gdzie poznały regionalne stroje ludowe. Wspólnie z seniorkami przedszkolaki przygotowywały także przyborniki szkolne, dyniowe cudaczki, smakowite pierniczki,  a także szyły lalki i filcowe misie. Nie zabrakło też czytania bajek i deklamowania wierszy oraz zabaw z czasów dzieciństwa naszych dziadków. Seniorki były także zaangażowane w organizację imprez gminnych. Brały aktywny udział w dożynkach gminnych oraz Jastkowskim Czytaniu.

Nietuzinkowe umiejętności naszych seniorek można było zaobserwować na spotkaniu podsumowującym projekt, podczas którego aktywne Panie zaprezentowały lokalnej społeczności szereg pomysłów i technik niezbędnych do przygotowania dekoracji świątecznych. Każdy z zaproszonych gości miał okazję przygotować własną dekorację i skorzystać z fachowych porad. Poprzez świąteczne warsztaty uczestniczki projektu chciały zachęcić społeczność do podobnej inicjatywy. Sądząc po zaangażowaniu gości  możemy w przyszłości liczyć na kolejnych wolontariuszy!

Raz jeszcze dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w realizację projektu.

 

Herb Gminy Jastków
Stworzona z pasją — by służyć.