Fundusze Zewnętrzne >> Projekty Zrealizowane

ROZPOCZĘCIE PROJEKTU ASOS

autor Beata Wójcik · 04 lip 2017 o 10:39

28 czerwca w sali konferencyjnej Urzędu Gminy Jastków spotkali się aktywni seniorzy z terenu naszej gminy oraz przedstawiciele organizacji działających na rzecz dzieci do lat 7, rozpoczynając tym samym pracę nad najnowszym projektem pt. „Aktywni Seniorzy Aktywna Społeczność”, który jest realizowany wspólnie z Fundacją Amosa Komeńskiego w Warszawie.

Do nowej inicjatywy zostało zaproszonych 15 seniorów chcących  podzielić  się  swoją  wiedzą   i doświadczeniem z najmłodszymi, a także stowarzyszenia i organizacje działające na rzecz małych dzieci tj.: Przedszkole Samorządowe w Jastkowie, Gminna Biblioteka Publiczna, Stowarzyszenie Otwarci i Kreatywni, Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Inicjatyw Lokalnych i Oświatowych "Cogito", oraz najmłodsze Stowarzyszenie Aktywni Sąsiedzi. Założeniem projektu jest wzmocnienie dotychczasowej więzi istniejącej pomiędzy osobami starszymi a dziećmi, poprzez wspólne spędzanie czasu, przygotowywanie niepowtarzalnych zabawek, inscenizacji, czytanie książek oraz aktywizacja seniorów którzy swój wolny czas oraz wykorzystać na pracę z najmłodszymi.

Spotkanie   otworzyła  Pani  Teresa   Kot   witając   zaproszonych   seniorów   oraz  organizacje  z   terenu  naszej  gminy. Pani Wójt  podkreśliła    wagę   zaangażowania  osób starszych  w  kształtowanie i rozwój społeczności lokalnej, zaznaczając jak ważne jest przekazywanie doświadczeń i prawdziwych wartości najmłodszym. Zostały także omówione najważniejsze  projekty i inwestycje, które będą realizowane w gminie w najbliższym czasie.

Kolejnym etapem spotkania było określenie pola do współpracy przez organizacje i seniorów. Instytucje przedstawiły wiele ciekawych propozycji działań na rzecz dzieci. Seniorzy zaproponowali prowadzenie warsztatów kulinarnych (zdobienie babeczek, pieczenie chleba), florystycznych (tworzenie kompozycji kwiatowych, dekoracji świątecznych), wspólne przygotowywanie przedstawień     teatralnych,   tworzenie    dekoracji   i   rekwizytów   do   inscenizacji   czy   też   udział w spektaklach muzycznych.

Aby lepiej przygotować się do tej roli seniorzy wezmą udział w specjalistycznych warsztatach poświęconych ciekawym metodom pracy z dziećmi oraz zagadnieniom wolontariatu. Odbędą się też fachowe zajęcia z doradcą personalnym.

Ze zniecierpliwieniem czekamy na kolejne, pełne wrażeń spotkanie naszych aktywnych seniorów, którzy dzięki swojemu zaangażowaniu i pasji do otaczającej nas rzeczywistości mogą zmieniać świat!

7d8627ac 72a1 4c22 8ce9 56033216118d
Herb Gminy Jastków
Stworzona z pasją — by służyć.