Sprawy Bieżące

NARODOWE CZYTANIE "WESELA" STANISŁAWA WYSPIAŃSKIEGO

autor Marzena Pawłowska · 05 paź 2017 o 09:36

 

W dniu 10. 09. 2017r. mieszkańcy  Jastkowa i okolic przyłączyli  się do ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania. Społeczność  Szkoły Podstawowej im. T. Kościuszki w Jastkowie przygotowała spektakl teatralny oparty na dramacie „ Wesela” S. Wyspiańskiego.

W tym roku w drodze głosowania to właśnie „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego zostało wybrane do wspólnej lektury podczas Narodowego Czytania 2017. Prezydent RP Andrzej Duda, zachęcając do czytania arcydramatu, pisał o tym, że warto przypomnieć sobie niepowtarzalny nastrój Wesela, wyjątkowych bohaterów dramatu, jego refleksyjność, ale też ironię i cięty język. Docenić piękną polszczyznę, dialog z tradycją, a także przenikliwe diagnozy dotyczące losów Rzeczypospolitej. Uważa, że dziś, w przededniu setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, warto na nowo przeczytać Wesele. Raz jeszcze będziemy mogli przekonać się  o tym, że nasza wielka literatura stanowi integralną część narodowej kultury.  Uczniowie oddziałów gimnazjalnych włączonych do szkoły Podstawowej im. T. Kościuszki stworzyli barwną opowieść o Polakach – ich marzeniach i rozterkach  widzianą  oczami współczesnego młodego człowieka.

Przypomnijmy: akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W kolejnych latach czytano dzieła Aleksandra Fredry, „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa oraz „Quo vadis” Sienkiewicza. Ideą akcji jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na piękno polskiej literatury, potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.

 

Marzena Pawłowska nauczycielka języka polskiego 

Szkoły Podstawowej w Jastkowie

 

Herb Gminy Jastków
Stworzona z pasją — by służyć.