Sprawy Bieżące >> Wydarzenia

102 ROCZNICA BITWY POD JASTKOWEM

autor Dorota Nowakowska · 11 sie 2017 o 13:11

Obchody rozpoczęły się w dniu 3 sierpnia na Placu Władysława Łokietka w Lublinie, gdzie Pani Wójt Teresa Kot, wraz z przedstawicielami Gminy Jastków, złożyła kwiaty  pod tablicą poświęconą Legionom Józefa Piłsudskiego i Generałowi Gustawowi Orlicz-Dreszerowi. W dalszej kolejności oddano hołd Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu na Placu Litewskim skąd również wyruszył XV Marsz Szlakiem Legionów Józefa Piłsudskiego. Uczestnicy Marszu, w hołdzie Legionistom poległym pod Jastkowem, po raz piętnasty udali się pieszo szlakiem bitwy aby dotrzeć na Wojskowy Cmentarz Legionistów w Jastkowie. W tym roku, dodatkowym, uroczystym punktem na trasie marszu była Dąbrowica, gdzie odsłonięta została tablica upamiętniająca stacjonowanie w dawnym majątku Firlejów, Marszałka Piłsudskiego wraz ze sztabem, podczas bitwy. Tablica została zamontowana dzięki uprzejmości Arcybiskupa Lubelskiego Ks. Wiesława Kosickiego dyr. Caritas Archikatedry Lubelskiej,
w obecnej siedzibie Domu Spotkań w Dąbrowicy.

Główną część obchodów na cmentarzu w Jastkowie, rozpoczęła Polowa Msza Święta w intencji poległych żołnierzy, po której odczytano Apel Poległych zakończony Salwą Honorową i złożeniem wieńców. Jak co roku w obchodach wzięła udział licznie zgromadzona społeczność lokalna gminy Jastków jak i przedstawiciele rządu, samorządu, wojska i środowisk kombatanckich. Po złożeniu wieńców pod Pomnikiem Legionistów wszyscy pomaszerowali, przy akompaniamencie orkiestry dętej, do parku przy Urzędzie Gminy Jastków by wziąć udział w kolejnej części uroczystości. Zgromadzeni goście z uwagą wysłuchali okolicznościowych wystąpień a także koncertu młodzieży Gimnazjum w Jastkowie. W międzyczasie można było spróbować prawdziwej żołnierskiej grochówki oraz przekąsek z grilla a także posłuchać pieśni legionowych w wykonaniu Kapeli z Dąbrowicy.

Obchody 102 Rocznicy Bitwy pod Jastkowem zostały objęte Patronatem Honorowym Wojewody Lubelskiego Przemysława Czarnka oraz Marszałka Województwa Lubelskiego Sławomira Sosnowskiego.

Herb Gminy Jastków
Stworzona z pasją — by służyć.