Sprawy Bieżące

DESZCZOWY WYŚCIG LEGIONÓW

autor Janusz Gula Prezes LTC · 23 lip 2018 o 14:25

     Już po raz piaty, w sobotę 14 lipca 2018 r., kolarze amatorzy ścigali się na trasie Wyścigu Legionów. Impreza poprzedza obchody 103. rocznicy bitwy Legionów Polskich z wojskami rosyjskimi pod Jastkowem. Wyścig jak zwykle zorganizowało Lubelskie Towarzystwo Cyklistów (zapisujące właśnie na swych kartach 125. rok działalności ) ; honorowy patronat nad wyścigiem, także tradycyjnie, objęła Wójt Gminy Jastków Teresa Kot, wspierana logistycznie przez Sekretarza Gminy Andrzeja Kraka; miejsca na Biuro Wyścigu wraz z całym zapleczem udostępniła w pomieszczeniach szkolnych zawsze niezwykle przychylna kolarzom Dyrektor Szkoły Podstawowej im. T. Kościuszki w Jastkowie Ewa Depta .

     Tegorocznym zmaganiom zawodników – na pętli Jastków-Bogucin-Ożarów- Tomaszowice-Sieprawki - nie sprzyjała niestety pogoda. Deszcz towarzyszył kolarzom praktycznie od startu do mety. Na szczęście obyło się bez większych kraks i kolizji, także dzięki dobrze przygotowanej trasie wyścigu (podziękowania należą się w tym miejscu pracownikom Gminy – Panom Marcinowi Zarzece oraz Leszkowi Wójcikowi).

     Wśród uczestników wyścigu – reprezentujących głównie południowo-wschodnią część kraju - znalazło się kilku zawodników z Ukrainy i kilku z gminy Jastków, z których najstarszy – Jan Arent (rocznik 1947) zwyciężył w swojej kategorii wiekowej na Górskiej Premii w Bogucinie.

     V Wyścig Legionów, który odbył się w godzinach popołudniowych, stanowił właściwie drugi etap kolarskich zmagań. Pierwszy bowiem, przed południem, stanowiły XV Otwarte Mistrzostwa LTC w  Jeździe Indywidualnej na Czas na trasie Jastków-Majdan Krasieniński. Deszcz w tym czasie jeszcze zawodników oszczędził; wszystko przebiegło zgodnie z harmonogramem.

    Uroczyste zakończenie imprezy i nagradzanie najlepszych kolarzy odbyło się w szkole przy Biurze Wyścigu. Wyniki obydwu wyścigów ustalone zostały przez skład sędziowski: Sędzia Główny – Anna Kaliszewska  oraz sędziowie Andrzej Paruch i Jakub Paruch.

     Nad bezpieczeństwem startujących – oprócz jednostki pogotowia ratunkowego – czuwali policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Lublinie wspierani przez Żandarmerię Wojskową i strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Moszenkach dowodzonych przez kom. Kazimierza Smolaka. Wszystkim  - wielkie dzięki za trud i uznanie za profesjonalizm.

     W załączeniu – szczegółowe wyniki obydwu wyścigów.

XV Mistrzostwa LTC – dystans 12 km: wszystkie kategorie wiekowe

V Wyścig Legionów –  dystans 63,5km:    kat. M20, M30  

                                   dystans 44,5 km:   kat. M40, M50, M60

                                   dystans 25,5 km :  kat. M70, kat. K

Herb Gminy Jastków
Stworzona z pasją — by służyć.