Sprawy Bieżące

NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH – 1 MARCA 2018

autor Konrad Makowski · 28 lut 2018 o 09:31

Polska w tej wojnie zasłużyła na to, aby zostać wolną
Zdzisław Broński, „Uskok”

Instytut Pamięci Narodowej honoruje ofiarność Niezłomnych Żołnierzy Wyklętych nie tylko poprzez organizowanie i uczestniczenie w uroczystościach państwowych – nasi pracownicy powołani są wypełnienia luki edukacyjnej i naukowej, spowodowanej komunistyczną cenzurą, propagandą i późniejszymi zaniedbaniami. Owocem naszej pracy ma być społeczeństwo poinformowane i rozumiejące los Polski pomiędzy dwoma totalitaryzmami w XX wieku. Dzień 1 marca jest szczególną okolicznością, w której rzucamy światło na wyklęte i przemilczane bohaterstwo młodego, wojennego pokolenia.

Z tego powodu organizujemy przedsięwzięcia, których odbiorcami mogą być ludzie wszystkich grup społecznych z najróżniejszych zakątków kraju. Przygotowaliśmy wystawę prezentującą przedmioty znalezione w zbiorowych mogiłach ofiar komunistycznego totalitaryzmu na powązkowskiej „Łączce”, której otwarcie następuje w miejscu ich kaźni – więzieniu mokotowskim przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Także w innych częściach Polski będzie można zobaczyć wystawy Instytutu Pamięci Narodowej poświęcone Żołnierzom Wyklętym. Jedna z takich wystaw zostanie otwarta nawet poza granicami Polski – „Czas Niezłomnych. Polskie podziemie niepodległościowe 1944–1956” będzie można oglądać w Katolickim Uniwersytecie Pétera Pázmánya w Budapeszcie.

Niektóre pomysły zostały zrealizowane wspólnymi siłami – przypinka wzorowana na szkaplerzu powstała z pomocą Poczty Polskiej, dzięki inicjatywie PKP ulotki o Żołnierzach Wyklętych będą rozdawane na dworcach w całym kraju, a Fundacja Wolność i Demokracja otrzymała od nas 70 tysięcy medali dla uczestników VI edycji biegu Tropem Wilczym. Do 250 szkół dotarły specjalne paczki edukacyjne, zawierające pomoc dla nauczycieli i pedagogów, w przekazywaniu wiedzy o powojennych wydarzeniach. Wydaliśmy książkę dr. Tomasza Łabuszewskiego, która uzupełni poważną lukę w badaniach naukowych: „V Brygada Wileńska AK na Pomorzu, Warmii i Mazurach 1945–1947”, a do szerszego wykorzystania przekazujemy audiobook z pamiętnikami dwóch bohaterów: Edmunda Edwarda Taraszkiewicza „Żelaznego” oraz Zdzisława Brońskiego „Uskoka”.

Inicjatywy Instytutu Pamięci Narodowej pojawiają się w całej Polsce, od konkursu dla młodzieży o Żołnierzach Wyklętych w Bydgoszczy i Opolu, poprzez spotkania z autorami opracowań na ten temat w Poznaniu, Katowicach i Warszawie. W Krakowie i Opolu zabrzmią koncerty patriotyczne, a w Lublinie działacze instytucji pożytku publicznego wezmą udział w szkoleniu o nowych formach nauczania, w Szczecinie zaś odbędą się „spacery edukacyjne” śladami tamtejszej bezpieki, a do tego wykłady, prelekcje, gry miejskie i wiele, wiele innych przedsięwzięć.

A przecież nawet ta aktywność nie wyczerpuje wszystkich inicjatyw organizowanych przez instytucje państwowe oraz środowiska obywatelskie, które często z własnych środków wydają broszury, ulotki, organizują i uczestniczą w marszach patriotycznych, zapraszają historyków do debat, młodzież zachęcają do wysłuchania wykładów. To zaangażowanie nie byłoby możliwe, gdyby nie wieloletnia praca Instytutu Pamięci Narodowej, która uświadomiła społeczeństwu istnienie takich bohaterów jak Żołnierze Wyklęci. To przecież śp. Prezes IPN Janusz Kurtyka był pomysłodawcą wyznaczenia święta w rocznicę zamordowania siedmiu członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.

Nasza obecna praca ma służyć rozszerzeniu świadomości historycznej Polaków, bez której Rzeczpospolita nie będzie krajem, o jakim marzyli nasi wyklęci bohaterowie. 

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2018

Działania Instytutu Pamięci Narodowej

IPN LUBLIN

CENTRALA 

Herb Gminy Jastków
Stworzona z pasją — by służyć.