Sprawy Bieżące

NOWY PATRON I SZTANDAR SZKOŁY PODSTAWOWEJ W JASTKOWIE

autor Ewa Depta · 14 lis 2018 o 10:06

9 listopada 2018 r., w przededniu 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, mieliśmy zaszczyt przeżywać uroczystość, w trakcie której nasza szkoła otrzymała nowe imię oraz sztandar. Swoją obecnością zaszczyciło nas liczne grono znamienitych gości. 

 

Uroczystość rozpoczęła Msza Święta pod przewodnictwem biskupa Mieczysława Cisło, który poświęcił nowy sztandar szkoły. Następnie poczty sztandarowe, zaproszeni goście, delegacje pracowników szkoły, uczniów i rodziców udały się na Cmentarz Legionistów, gdzie po krótkiej modlitwie w intencji poległych żołnierzy nastąpiło złożenie wieńców. Dalsza część uroczystości odbyła się w budynku szkoły, gdzie przedstawiono sylwetkę Józefa Piłsudskiego – nowego patrona szkoły, odczytano uzasadnienie zmiany imienia szkoły, uchwałę Rady Gminy Jastków w sprawie zmiany imienia szkoły oraz nastąpiło przekazanie sztandaru, którego Matką Chrzestną została Pani Teresa Kot – Wójt Gminy Jastków. Po części oficjalnej młodzież wystąpiła w części artystycznej, przedstawiając wydarzenia historyczne związane z Bitwą pod Jastkowem.

 

Warto przypomnieć, że Józef Piłsudski był patronem naszej szkoły w latach 1934-1939. W związku z sytuacją polityczną okresu powojennego, nowym patronem szkoły został Tadeusz Kościuszko – człowiek niezwykle zasłużony w historii naszego kraju, który jednak, w przeciwieństwie do Józefa Piłsudskiego, nie był bezpośrednio związany z historią naszej miejscowości. Gdy z dniem 31 sierpnia 2017 r. zakończyło działalność Gimnazjum im. Józefa Piłsudskiego w Jastkowie uznaliśmy za zasadne, aby Szkoła Podstawowa w Jastkowie ponownie otrzymała imię tego wielkiego Polaka – niezłomnego patrioty, wielkiej klasy polityka i męża stanu, legendarnego komendanta I Brygady Legionów.  

 

Jesteśmy przekonani, że postać Marszałka będzie dla uczniów i pracowników szkoły doskonałym wzorem i inspiracją w codziennej pracy dla Niepodległej. Chcemy również, aby młode pokolenie Polaków zdobywające wiedzę i umiejętności w murach tej szkoły kształtowało swoje postawy obywatelskie i patriotyczne w oparciu o umiłowanie naszej Małej Ojczyzny, kultywując pamięć o wydarzeniach, które miały miejsce na Ziemi Jastkowskiej.

 

Ewa Depta

Dyrektor Szkoły im. Józefa Piłsudskiego w Jastkowie

768d0654 b115 479e a1dc 9881bc462c96
Herb Gminy Jastków
Stworzona z pasją — by służyć.