Sprawy Bieżące

OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI W SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. T. KOŚCIUSZKI W JASTKOWIE

autor Marcin Abramek · 22 lis 2017 o 14:30

W dniu 9 listopada 2017 roku odbyła się pierwsza część uroczystości z okazji Święta Niepodległości. Uczniowie z klas 7B i 7C przedstawili swoim młodszym kolegom i koleżankom z oddziałów przedszkolnych i klas 1–3 wydarzenia historyczne związane z odzyskaniem niepodległości. Dzieci wysłuchały montażu słowno-muzycznego, podczas którego dowiedziały się jak przebiegały rozbiory Polski. Następnie przedstawiciele klas siódmych wraz z klasami młodszymi złożyli wieńce i zapalili znicze na Cmentarzu Legionistów aby uczcić pamięć Polaków walczących o naszą niepodległość. (Wioletta Guz – nauczyciel matematyki)

Listopad to miesiąc szczególny. Wspominamy w nim tych, którzy z narażeniem życia walczyli, przelewali krew i ginęli za wolną i niepodległą Polskę. W ramach obchodów Narodowego Dnia Niepodległości, społeczność Szkoły Podstawowej im. T. Kościuszki zaprosiła uczniów i mieszkańców Jastkowa na żywe lekcje historii: krwawe dzieje Polski opowiedziane wierszem oraz wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, a dla najmłodszych sugestywny obraz ukazujący zaborców Rzeczypospolitej i jej wyzwolicieli. Spotkania skłoniły wszystkich do refleksji o istocie współczesnego patriotyzmu, którego mottem niech będą słowa: „Niechaj tylko to jedno pamiętają o nas, żeśmy padli za wolność, aby była prawem. ”Ponadto, 16 i 17 listopada dwie klasy gimnazjalne wzięły udział w projekcie Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo „Ścieżka Edukacyjna Leśna Kwatera Legionistów”, którego celem jest popularyzacja wiedzy o bohaterstwie Legionów Polskich i ich udziale w odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Na terenie nieruchomości należącej do Fundacji w Motyczu Leśnym utworzono żywą ścieżkę edukacyjną składającą się z okopów i ziemianek takich, jakich używali legioniści. Uczniowie wzięli udział w grze terenowej, która dotyczyła bitwy pod Jastkowem. Wcielając się w legionistów mieli możliwość udziału w żywej lekcji historii. Projekt zrealizowany został ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa". (Maria Dudek – wicedyrektor szkoły,  Marzena Pawłowska – nauczyciel języka polskiego)

W dniu 10 listopada uczniowie z klas szóstych i siódmych spotkali się w szkole z prawnikami ze Stowarzyszenia im. prof. Zbigniewa Hołdy. Pani radca prawny i pani adwokat przybliżyły uczniom praktyczny wymiar zastosowania Konstytucji, a także w przystępny i praktyczny sposób omówiły wpływ zapisów Konstytucji na codzienne sprawy w naszym życiu. Celem spotkania było również budzenie świadomości obywatelskiej i poczucia odpowiedzialności za przyszłe losy państwa. Mamy nadzieję kontynuować współpracę ze Stowarzyszeniem, aby ubogacać naszą wiedzę o funkcjonowaniu społeczeństwa. (Renata Rowińska-Devereux – nauczyciel języka angielskiego)

Również 10 listopada dzieci z klasy 1B gościły przedstawicieli Wojewódzkiego Sztabu Wojska Polskiego z Lublina. Było to bardzo ciekawe i fascynujące spotkanie. Pan kapitan Paweł Joński bardzo ciekawie opowiadał o swojej pracy w wojsku, o tym jak dzisiaj można zostać żołnierzem, jakie są tego plusy i minusy oraz jak wygląda codzienna służba. Dzieci zadawały panu kapitanowi wiele pytań. Chłopców szczególnie interesowała broń i wojskowy sprzęt. Dziewczynki były ciekawe, czy i one mogą służyć w wojsku. Poza tym dostojny gość zaprezentował swój piękny galowy mundur. Pani Monika Majchrzak, która pracuje w administracji sztabu, przybliżyła dzieciom między innymi wiedzę na temat rekrutacji do wojska czy też powoływania rezerwy. Oczywiście wszystkie dzieci w przyszłości zadeklarowały swoją służbę w wojsku. Ciekawym elementem spotkania było rysowanie przez kapitana na tablicy stopni wojskowych. Pan kapitan śmiał się, że ma okazję przypomnieć sobie jak to było, gdy sam był uczniem szkoły podstawowej. Na pamiątkę ciekawego spotkania dzieci otrzymały od gości upominki – długopisy i smycze w kolorach wojskowych oraz słodycze. Pierwszoklasiści wraz z wychowawczynią panią Ewą Maleszyk podziękowali gościom za przybycie. Po spotkaniu z dziećmi goście uczestniczyli w uroczystej akademii z okazji Święta Niepodległości. (Ewa Maleszyk – nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej)

     

 

  

    

 

Herb Gminy Jastków
Stworzona z pasją — by służyć.