Sprawy Bieżące

ŚLADAMI UNII LUBELSKIEJ W LUBLINIE - W 450. ROCZNICĘ JEJ PODPISANIA

autor Marcin Abramek · 31 maj 2019 o 10:02

W ramach obchodów 450 rocznicy podpisania Unii Lubelskiej Szkoła Podstawowa im. J. Piłsudskiego w Jastkowie zaprosiła wszystkie szkoły z gminy Jastków do udziału w grze miejskiej „Śladami Unii Lubelskiej w Lublinie - w 450. rocznicę jej podpisania”.

W organizację wydarzenia aktywnie włączyła się Pani Dyrektor Ewa Depta oraz autorki gry Pani Katarzyna Majewska oraz Pani Ewa Klimowicz. Gra objęta została także honorowym patronatem przez Panią Wójt Gminy Jastków Teresę Kot oraz Pana Kamila Ziółkowskiego Dyrektora GOKiS w Jastkowie. Wydarzenie to miało na celu zarówno poznanie miejsc, osób
i pamiątek związanych z Unią Lubelską, jak i realizację w innowacyjny sposób ważnych treści z podstawy programowej wielu przedmiotów.

We wtorek 21.05.2019 r reprezentacje szkół podstawowych z Płouszowic, Ożarowa, Snopkowa i Jastkowa, pod opieką nauczycieli spotkały się na dziedzińcu Zamku Lubelskiego. Po krótkim historycznym wprowadzeniu, po zapoznaniu  z zadaniami uczniowie przystąpili do rywalizacji. Na trasie gry pojawiły się takie historyczne miejsca związane z Unią Lubelską jak Kaplica Trójcy Świętej na Zamku Lubelskim, Bazylika św. Stanisława BM i Klasztor oo. Dominikanów, Pomnik Unii Lubelskiej, a także fotościanka przedstawiająca reprodukcję obrazu „Unia Lubelska” Jana Matejki. W każdym z punktów, zawodnicy rozwiązywali zadania, by otrzymać kod QR z dostępem do kolejnej lokalizacji. Liczyła się precyzja odpowiedzi, 
a także czas. Wszystkie drużyny doskonale poradziły sobie z zadaniami. Pani Dyrektor SP
w Jastkowie osobiście pojawiła się na podsumowaniu gry, aby uhonorować zwycięzców.
I miejsce przypadło drużynom z Płouszowic i Jastkowa. Drugie miejsce przypadło zawodnikom z Ożarowa, a trzecie drużynie ze Snopkowa.

Serdecznie dziękujemy uczestnikom, opiekunom oraz patronom gry.

815476ef 1a3a 4d0a b386 5f9685dafb4f
Herb Gminy Jastków
Stworzona z pasją — by służyć.