Sprawy Bieżące

SPRAWOZDANIE Z OBCHODÓW 101. ROCZNICY BITWY POD JASTKOWEM 3 SIERPNIA 2016R.

autor Marcin Abramek · 05 sie 2016 o 14:43

Dwuetapowy Wyścig Kolarski

W dniu 30 lipca odbył się Dwuetapowy Wyścig Kolarski zorganizowany przez Lubelskie Towarzystwo Cyklistów, którego Prezesem jest Pan Janusz Gula, mieszkaniec Gminy Jastków. Formuła wyścigu została podzielona na dwa etapy: XIII Otwarte Mistrzostwa Lubelskiego Towarzystwa Cyklistów w Jeździe  Indywidualnej na Czas oraz III Wyścig Legionów. Do zawodów przystąpiło kilkudziesięciu zawodników z Polski i zagranicy, wśród których byli także reprezentanci z Gminy Jastków. Należy dodać, że najstarszym z zawodników był Pan Wacław Stanisławek, który urodził się w 1935 roku. Podczas zmagań kolarskich uczestnicy mieli do pokonania w trakcie I etapu dystans 19 km. Dystans jaki mieli do przejechania zawodnicy podczas II etapu został podzielony według kategorii wiekowej i wahał się między 25 a 65 km.

Głównym celem, który przyświecał organizatorom podczas organizacji zawodów było uczczenie 101. rocznicy bitwy Legionów Polskich z wojskami rosyjskimi pod Jastkowem na przełomie lipca i sierpnia 1915 roku. Postawiono także na możliwość promowania gminy oraz umożliwienie współzawodnictwa sportowego kolarzom amatorom oraz popularyzację kolarstwa i turystyki rowerowej. Celem typowo sportowym było wyłonienie mistrzów Lubelskiego Towarzystwa Cyklistów w jeździe indywidualnej na czas w poszczególnych kategoriach wiekowych.

Ognisko żołnierskie

            W dniu 2 sierpnia w parku przy Urzędzie Gminy społeczność lokalna zebrała się wokół ogniska aby podczas wspólnego śpiewu pieśni patriotycznych oddać hołd poległym na bitewnych polach Polakom. Pan Jerzy Sadawa wraz z podopiecznymi z Klubu Turystycznego ORNAK wykonali 45 utworów powstałych w różnych czasach, tych zamierzchłych ale także współczesnych. O podniosły charakter spotkania zadbał Pan Marcin Hetman, który w niezwykle ciekawy i pouczający sposób przybliżył zebranym historie o Rycerstwie, Legionach Piłsudskiego oraz żołnierzach Wojska Polskiego, którzy walczyli w bitwach na całym świecie. Organizatorzy zadbali nie tylko o ducha ale także i o ciała uczestników. Można było posilić się przekąskami z grilla i nie tylko.

101. Rocznica Bitwy pod Jastkowem – główne uroczystości

                W dniu 3 sierpnia w godzinach porannych z Placu Łokietka w Lublinie wyruszył XIV Marsz Szlakiem Legionów Józefa Piłsudskiego. Uczestnicy marszu pokonali kilkunastokilometrowy dystans  którym niegdyś podążali Legioniści podczas walk w 1915 roku, wiodącym z Lublina do Jastkowa. Wojskowy Cmentarz Legionistów stał się miejscem do którego wędrowali nie tylko uczestnicy XIV marszu, ale także licznie stawiła się na nim  cała społeczność lokalna Gminy Jastków oraz przedstawiciele rządu, samorządu, wojska i środowisk kombatanckich. Obchody rozpoczęła Polowa Msza Święta w intencji poległych żołnierzy, po której odczytano Apel Poległych zakończony Salwą Honorową. Po złożeniu wieńców pod Pomnikiem Legionistów  wszyscy pomaszerowali przy akompaniamencie orkiestry dętej na salę gimnastyczną aby wziąć udział w drugiej część uroczystości. W pierwszej kolejności odbyła się ceremonia wręczenia medali „Pro Partia”. Odznaczenie wyróżnia osoby i instytucje, które mają szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce za niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej. Medale zostały nadane i wręczone przez Pana Ministra Jana Kasprzaka – Pełniącego obowiązki Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Wszyscy z wielkim uznaniem i radością przyjęli wiadomość, że jedną z osób uhonorowanych tym wyróżnieniem została Pani Teresa Kot Wójt Gminy Jastków. Pozostałymi odznaczonymi byli:  Lubelska Chorągiew ZHP, pan Jerzy Bednarz, pani Wanda Łazowska oraz pan Piotr Przygodzki. Po ceremonii wręczenia medali zgromadzeni wysłuchali okolicznościowych wystąpień gości.

 

Ważnym punktem spotkania była prezentacja książki „Jastków 1915. W setną rocznicę bitwy”, którą wygłosił redaktor Pan  Prof. Cezary Taracha. Książka jest efektem publikacji studiów  i materiałów przedstawionych przez autorów podczas sympozjum naukowego zorganizowanego z okazji Setnej Rocznicy  Bitwy pod Jastkowem. Po części oficjalnej został wykonany Koncert patriotyczny wykonany przez młodzież z Gimnazjum w Jastkowie oraz Zespół Pieśni i Tańca „Dąbrowica”. 

Obchody 101. Rocznicy bitwy pod Jastkowem zostały objęte Patronatem Honorowym Wojewody Lubelskiego Przemysława Czarnka oraz Marszałka Województwa Lubelskiego Sławomira Sosnowskiego.

 

 

Cbd987a6 dd8b 46b0 8b81 760b93044c45
Herb Gminy Jastków
Stworzona z pasją — by służyć.